Az Önkéntes Mentőcsoport célja, hogy tagjaival, elsődlegesen, a Közép-pesti Katasztrófavédelmi Kirendeltség illetékességi területén segítse a hivatásos állományt a káresemények felszámolásában, így javítsa a lakosság életének és vagyonának biztonságát.
Budapest és kerületeinek védelmére, valamint a főváros megsegítésére megalakuló, civil alapon szerveződő speciális mentőcsoport, amely képes a főváros veszélyeztetettségéből – elsősorban ár-és belvízi, valamint rendkívüli időjárási veszélyhelyzetek – adódó kitelepítési, elhelyezési, védekezési szakfeladatoknak az ellátására.
A szervezet alkalmazására a vonatkozó jogszabály szerint a polgári védelmi szolgálat elrendelésére jogosult személy döntése alapján akkor kerülhet sor, ha az arra rendelt szervek erőforrásai nem elegendőek a veszély kezeléséhez, illetve a lakosság, a létfenntartáshoz szükséges anyagi javak védelme azt indokolttá teszi.
Az Alapítványunk egységei a lakosságvédelmi (kitelepítés, befogadás), vezetésbiztosítási, logisztikai, mentésirányítás-támogatási, elsősegély-nyújtó feladatokat segíti, végzi. Az Alapítvány Önkéntes Mentőcsoportjának rendszerbe állító gyakorlatára 2013. november 9.-én került sor.
A Nemzeti Minősítést a mentőcsoport 2014. június 14.-én szerezte meg, kiváló eredménnyel teljesítve a követelményeket.
Alapítványunk Önkéntes Mentőcsoportja 2019. októberében sikeresen megújította Nemzeti Minősítését, így tovább folytathatta tevékenységét a főváros lakosságának védelme érdekében.
2024-ben újabb Nemzeti Minősítő gyakorlat vár egységeinkre, hogy újabb öt évre megszerezve a minősítést, tovább tudjuk folytatni tevékenységünket.
Az Önkéntes Polgári Védelmi Mentőcsoport egységeinek főbb alkalmazásai:
Dunai árvíz
(2013. 06. 03. – 06. 10.)Még a rendszerbe állítás előtt Alapítványunk egységei is kivették a részüket a 2013.-as Árvízi védekezésből. Részt vettünk a homokzsákok lerakásában a Margitszigeten, majd a Hungexpo területén segítettünk kialakítani a 300 fő tartós befogadására alkalmas befogadóhelyet.
Bombaelőtalálás
(2013. 11. 21.)Az Orczy parkban, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem építése során előtalált II. világháborús robbanótest előtalálás miatt kitelepítés-befogadás.
Az esemény felszámolása során senki nem sérült meg. A kitelepítésben mintegy 900 fő, IX. kerületi lakos volt érintett, melyből 162 fő kérte ideiglenes elhelyezését. A Ferencvárosi Művelődési Központban kialakított befogadóhelyet 50 fő kerületi lakos, míg a Telepy Általános Iskolában kialakítottat 112 fő vette igénybe, melyből 16 fő volt mozgássérült.
Bombaelőtalálás
(2014. 02. 10.)Második világháborús, ötven kilós szovjet romboló bombát találtak Budapesten, az Üllői úthoz közel, az Orczy-kertben, építkezési munkálatok közben. A robbanótestet a helyszínen kellett hatástalanítani a gyújtószerkezet kiszerelésével.
A művelet idejére biztonsági okokból 300 méteres körzetben lezárták és kiürítették a területet. Az ideiglenes kitelepítés 550 lakást, és körülbelül 1000-1500 embert érintett. Az érintett épületek között van a SOTE elméleti tömbje, továbbá öt háztömb. Lakosságvédelmi intézkedésekre is szükség volt, amelyeket közösen tett meg a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság és a kilencedik kerületi önkormányzat. Két ideiglenes befogadó helyet jelöltek ki azok számára, akik élni kívántak a lehetőséggel: a Telepy utcai Általános Iskola és Gimnázium épületét, valamint a Ferencvárosi Művelődési Központot a Haller utcában.
Bombaelőtalálás
(2014. 03. 02.)Második világháborús robbanótesteket találtak a VII. kerületi Almássy téren szombat délután földmunkálatok közben. A hét robbanótest hatástalanítása idejére száz méteres körzetben kiürítették a környéket. A kiürítés több mint ötszáz lakást, körülbelül 1000-1200 embert érintett.
Melegedő helyeket a Dob utca 85. szám alatti és az Alsóerdősor utcai általános iskolákban jelölte ki a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság és a VII. kerületi önkormányzat. A befogadóhelyekre az FKI mobil ágyakat is szállított. A lakosok ellátásában önkéntes szervezetek is részt vettek, mint például a Baptista Szeretetszolgálat négy, a Közép-Pesti Önkéntes Mentőcsoport tíz fővel.
Palotatűz
(2014.07.15.)Tetőjavítási munkálatok miatt, délután 4 óra körüli időpontban, kigyulladt az Andrássy út 83.-85. palota tetőszerkezete, és a korábbi építési munkák miatt az épület harmadik emeletével együtt, igen gyorsan leégett. Az oltási és mentési munkálatokban több, mint 100 tűzoltó vett részt. A lakosok kimenekítése, a környező házak kiürítése miatt szükségessé vált egy befogadóhely megnyitása, melyre a VI. kerületi önkormányzat és a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság a Derkovits Gyula Általános Iskolát jelölte ki.
Ennek a befogadóhelynek a berendezésében és üzemeltetésében vett részt önkéntes egységünk, melynek tagjait másnap, hajnali 2 órakor váltottak le.
A beavatkozás során tanúsított helytállásért Alapítványunk Önkéntesei is Díszparancsban kerültek elismerésre
Radiátorosztás
(2014. 11. 29.)A gázszolgáltatásból való kizárás miatt egy kőbányai társasház lakói fűtés nélkül maradtak, így a Kőbányai Önkormányzat felkérésére önkénteseink elektromos árammal működő olajradiátorokat adtak át használatra a társasház lakosai számára.
Viharkár elhárítás
(2015. 08. 18.)A nemzeti ünnepünk előtti napokban egy hirtelen jött vihar és rendkívüli esőzés lepte meg a fővárost, számos kerületben okozva fakidőléseket és pincéket, alagsorokat árasztott el a víz. Az elárasztott helyiségek vízkármentesítése volt egységeink feladata.
A viharkárok felszámolása során, egységeink által tanúsított kimagasló helytállásért elismerő oklevélben részesítették Alapítványunkat.
Viharkár elhárítás
(2017. 05. 23.)2017. májusában ismételten egy nagyobb vihar csapott le a fővárosra, és ismételten számos pincét és alagsort öntött el a víz. Ezek felszámolásában vettek részt Alapítványunk egységei.
Alapítványunk Önkéntes Mentőcsoportjának kiképzői saját képzési anyagot dolgoztak ki, és azt tapasztalatokon alapuló elemekkel folyamatosan fejlesztik, hogy önkénteseinket minél hatékonyabban és célorientáltan tudjuk a vállalt feladatok ellátására kiképezni.
A belső képzésünk felnőttképzési nyilvántartási száma: B/2024/000129
Amennyiben úgy érzi, hogy szívesen csatlakozna önkénteseinkhez, Ön is szívesen részt venne egységeink tevékenységében, úgy vegye fel a kapcsolatot velünk emailben, vagy töltse ki online jelentkezési lapunkat, és legyen Ön is az önkéntesünk!